Eutanazija ir dešinieji…

Delfi skelbia “Dešiniosios minties centro“ straipsnelį, kuriame pilna demagogijos.

Demagogija:

eutanazijos šalininkai apeliuoja į žmogaus ir aplinkinių patiriamą kančią. Tačiau jei jau šie siūlytojai tokie iki ašarų empatiški ir rūpestingi, kodėl vienintelis jų siūlymas yra žirklės gyvybės stygai nukirpti?

Atsakymas: absoliuti dauguma eutanazijos šalininkų palaiko eutanazijos legalizavimą tik kaip vieną iš priemonių kančioms nutraukti.

Demagogija:

Juk chirurgas ir dvasininkas Andrius Narbekovas pažymėjo, kad šiuolaikinės medicinos pažanga leidžia įveikti skausmą praktiškai visuomet, tad norint padėti tokiems žmonėms derėtų siūlyti stiprinti paliatyvios medicinos, pažangių vaistų prieinamumą, kalbėti apie šių dalykų svarbą svarstant valstybės biudžetą, o ne apsimetinėti ir dėti pamatus legaliai žmogžudysčių pramonei.

Atsakymas: Tai tikrai ne pirmas kartas, kai kunigai sako netiesą. Tas „praktiškai“ geriausiu atveju tereiškia „teoriškai“.

Demagogija:

Vis dėlto protu nesuvokiami žingsniai žengti visai neseniai: daugiau nei 100 tūkstančių parašų surinkusi ir garsių piliečių palaikymo sulaukusi visuomeninė grupė „Uit Vrije Wil“ Nyderlandų parlamente pasiūlė leisti pasinaudoti eutanazija ir nepagydomomis ligomis nesergantiems senjorams, perkopusiems 70 metų ribą, jei jie nemato gyvenimo prasmės ir nujaučia „natūralaus“ gyvenimo ciklo pabaigą. Tam ypač pritarė nedidelė kairiųjų liberalų partija D66. „Pažangos“ teatras sužibėjo visu gražumu – pasiūlymas buvo atmestas, bet vienas valdančiosios liberalkonservatorių partijos argumentų buvo tas, kad 70 metų riba yra neaiški – juk panašūs norai gali kilti ir 69 metų asmeniui.

Atsakymas: kančios būna ir fizinės ir psichologinės ir amžius tikrai nėra tas rodiklis pagal, kurį sprendžiama, ar jau žmogus kenčia ar dar ne. Tai, kad ką nors pavadinsi „protu nesuvokiamu“ dalyku tik rodo, tamstos proto ribas.

Ypatinga demagogija:

Suvokti eutanazijos entuziazmo priežastis nėra sudėtinga. Europos valstybės sensta, stokoja darbo jėgos, tad ant skolintų pinigų miražo sukalti socialiniai įsipareigojimai – pensijos, sveikatos apsauga ir pan. – tampa nebepaliekama našta. Jau dabar net kelios Senojo žemyno šalys balansuoja ties bankroto riba, nors kiekvieną dieną prisiimamų naujų finansinių įsipareigojimų dirbantiesiems svoris pasijus tik ateityje. Valstybę suvokus kaip mišką, eutanazija panašėja į savotišką sanitarą, augančiais mastais esą jų pačių labui iškertantį paliegusius, nenaudingus, kitiems trukdančius medžius.

Atsakymas: ar tikrai reikia atsakymo tipui, kuris savanorišką eutanaziją vadina visuomenės valymu?

Demagogija:

Be to, eutanazija yra pelninga – Šveicarijos kompanijos „Dignitas“ savininkas yra milijonierius, kadangi makabriškos paslaugos kaina sparčiai auga ir siekia beveik 20 tūkstančių litų.

Atsakymas: tai viso labo tuščias apeliavimas į žmonių emocijas, konkrečiau – pavydą. Jeigu žmonės pasiryžę tiek sumokėti, tai, matyt, yra labai vertinga paslauga.

Demagogija:

Akivaizdu, kad diskusija iš tikrųjų vyksta apie žmogaus vertę – dar negimęs, nelaukiamas arba apsigimęs kūdikis daugelyje šalių teisėtai tampa aborto auka, o paliegę, pašalpų reikalaujantys senukai „gelbėjami“ eutanazijos metodu.

Atsakymas: Eutanazija ir abortai yra du visiškai skirtingi klausimai, tad nevertą jų suplakti į vieną.

Demagogija:

Guodžiamasi, kad eutanazija yra atliekama savanoriškai, prižiūrint objektyviai situaciją vertinantiems medikams. Ir to pakanka – nesvarbu, kad paminama pamatinė žmogaus teisė į gyvybę, o didžiulę įtaką nuomonės formavimui bei galutiniam sprendimui turi mylintys paveldėtojai bei grupelė specialistų, kuriems atiduota galia vertinti žmogaus gyvenimo prasmės ir perspektyvų klausimą. Nereikia net kalbėti apie silpnumo akimirkas ar psichologines ligas, skatinančias priimti neadekvatų sprendimą net sprendžiant savo gyvenimo klausimą, tobulėjančią gydomąją mediciną, kurios pažanga nepagydomą ligonį gali paversti funkcionuojančiu individu, ar mokslininkų gūžčiojimą pečiais įvykus stebuklingam pasveikimui.

Atsakymas: nuo laikinų dalykų reikia saugiklių, o „stebuklingų“ (retų ir netikėtų) pasveikimų tegul laukia tie, kurie nori kentėti. Aš pats – kentėti nenorėčiau ir norėčiau turėti galimybę pasirinkti nutraukti savo kančias.

Apibrėžimas

Demagogija – dažnai pasitaikančių stereotipų / emocijų ir neteisingų arba nevisiškai teisingų teiginių naudojimas publikai įtikinti.

Komentarų: 4

 1. mojo on Gegužė 1st, 2012

  Bet juk blogeris ateistas neturėtų pykti už kokį straipsnį pavadinimu „ATEISTAI – UŽ ŽMONIŲ ŽUDYMĄ“.

  Juks pats tokių demagogijų krūvas prirašęs.

  Nematau prasmės piktintis šiuo atveju, jeigu pats net dar šlykščiau meluoji ir šmeiži.

 2. mojo on Gegužė 1st, 2012

  Dar geriau: „Ateistai ragina žudyti bejėgius ir kenčiančius žmones“.

 3. Sejanus on Gegužė 1st, 2012

  Na, uždrausti žmonėm teisę oriai numirti ir versti kankintis blogeris tikrai nesiūlė. Demagogija demagogijai nelygu.

 4. Hmz on Gegužė 2nd, 2012

  Įdomus faktas: jokios įstaigos „Dešiniosios minties centras“ nėra.